O firmie

Firma Abatronic istnieje na rynku szwedzkim od początku lat 80-tych. Od 1991 roku firma działa również w Polsce. Zajmujemy się głównie nowatorskimi energooszczędnymi rozwiązaniami w technice grzewczej i chłodniczej, a szczególnie pomp ciepła. Specjalizujemy się również w produkcji klimatyzatorów w technologii DC Inverter pod marką Abatronic i Rotaberg przy produkcji, których kładziemy duży nacisk na prawidłową pracę jako pompa ciepła. Od wielu lat regularnie prezentujemy swoje wyroby na targach branżowych krajowych jak i zagranicznych takich jak IKK, Chillventa, China Refrigeration w Szanghaju, Hem&Villa-Sztokholm. (Zobacz zdjęcia z targów)

Ponad 30 letnie doświadczenie wyniesione ze Szwecji zaowocowało uruchomieniem własnej wyspecjalizowanej produkcji pomp ciepła typu powietrze - woda.

Wspólnie z renomowanymi firmami szwedzkimi produkujemy jednostki wewnętrzne do pomp ciepła z bojlerami 200 litrowymi i z modułem pompowo-hydraulicznym, oraz zaawansowanym sterowaniem „pogodowym". W fabryce w Polsce produkujemy także jednostki wewnętrzne typu hydrobox. Po latach eksperymentów z technologią DC Inverter, Digital Scroll powróciliśmy do technologii ON/OFF. Na dzień dzisiejszy najlepsze sprężarki ON/OFF takich firm jak Copeland, Sanyo, które są specjalnie produkowane dla pomp ciepła maja lepsze COP niż sprężarki DC Inverter mimo, że powszechnie uważa się że jest odwrotnie. Na potwierdzenie tej tezy umieściliśmy na naszej stronie szwedzki test z 2011r.

W naszych pompach ciepła zastosowaliśmy najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i komponenty od renomowanych producentów. Nowoczesne sprężarki scroll, które zostały specjalnie zaprojektowane do pomp ciepła.

Copeland od kilku lat pokazuje na targach sprężarki ZHW- DC Inverter, EVI scroll, 410A zaprojektowane dla pomp ciepła powietrze-woda do niskich temperatur. Na razie są dostępne tylko do testów. Niewykluczone, że sprężarki ZHW wprowadzą rewolucyjne zmiany na rynku.

Na Targach Chillventa 2012 Norymbergia 9-11.10 prezentowaliśmy pompy ciepla serii Alset, które produkujemy na rynek skandynawski. Są to urządzenia nowej generacji ze sprężarkami Copeland EVI scroll (Enhanced Vapor Injection). Serię Alset (czyt. wspak) dedykujemy niedocenianemu genialnemu Nikolii Tesli.

Pompy ciepła EVI w rewolucyjnej technologii wtrysku pary czerpią energię z powietrza zewnętrznego, aż do –25°C generują ciepło i produkują ciepłą wodę do 65 °C. COP przy -15/45 °C wynosi 2,20. Produkujemy cztery modele ON-OFF 3x400V 50Hz ze sprężarkami Copeland lub Sanyo. Monoblok: 10 i 17kW Split: 10, 13,5 i 17kW.

Nasze pompy ciepła są zasilanie trójfazowo 3x400V. Urządzenia jednofazowe produkujemy tylko na zamówienie. Wynika to z faktu ze w Szwecji nie da się sprzedać urządzenia jednofazowego o mocy większej niż 2KW.

Produkujemy pompy ciepła, których działanie zostało sprawdzone w surowym klimacie skandynawskim.

1. Pompy ciepła typu monoblok i split zarówno DC Inverter jak i ON/OFF.

  • powietrze / powietrze EVI z wtryskiem
  • gruntowe glikol / woda
  • z wentylacji

2. Jednostki wewnętrzne hydrobox

3. Zbiorniki na c.w.u.

4. Moduły hydrauliczne

W b.r. uruchamiamy produkcję nowej generacji pomp ciepła powietrzno-wodnych ze sprężarkami EVI scroll serii Alset. Szukamy partnerów do współpracy, którym oferujemy egzemplarze próbne po kosztach produkcji. Czas dostawy wynosi około 2,5 miesiąca. Pompy ciepła EVI w rewolucyjnej technologii wtrysku pary czerpią energię z powietrza zewnętrznego, aż do –25°C generują ciepło i produkują ciepłą wodę do 65 °C. COP przy -15/45 °C wynosi około 2,20. Planujemy produkcję czterech modeli ON-OFF 3x400V 50Hz ze sprężarkami Copeland lub Sanyo. Monoblok: 10 i 17kW Split: 13,5 i 17kW.

Z pompami ciepła nierozerwalnie wiążą się klimakonwektory, które również posiadamy w swojej ofercie. Możemy je podzielić na dwie grupy: budżetowe – eleganckie, wydajne i tanie w zakupie a także luxory – stylowe, wysokowydajne, sterowane pilotem.

Produkowane przez nas zbiorniki buforowe w wersjach KOMBI pozwalają na jednoczesne wykorzystywanie zalet zbiornika buforowego i produkcję ciepłej wody użytkowej (C.W.U) bez konieczności kupna dodatkowych pomp, sterowników oraz oszczędzają miejsce w kotłowni, koszty materiałów instalacyjnych i koszt pracy instalatora.

Dla kominków i kotłów na paliwo stałe efektywna praca odbywa się w wysokich temperaturach spalania. Przy odpowiednim połączeniu ze zbiornikiem buforowym można tę temperaturę płynnie utrzymywać na poziomie 70-85 °C bez hamowania procesu spalania. Przyczynia się to do zmniejszenia emisji substancji szkodliwych do atmosfery, poprawy obsługi urządzeń, braku osadów smolnych i ograniczenia ilości popiołu. Efektywniejsze spalanie przekłada się na zmniejszenie zużycia opału (nawet do 30%) oraz kilku krotne przedłużenie żywotności urządzeń. 

Zastosowanie w układzie zbiornika buforowego zapewnia stabilizację pracy źródła ciepła, umożliwia racjonalizację oddawania ciepła do instalacji, przez co zabezpiecza się ogrzewany budynek przed wahaniami temperatur wewnętrznych i znacznym jego przegrzewaniem. Zastosowanie zbiornika pozwala na efektywne wykorzystanie energii (ciepła kotła) - oszczędność paliwa. Energia powstała w procesie spalania paliwa jest akumulowana przez czynnik grzewczy (zazwyczaj wodę), który zapewnia późniejsze jej wykorzystanie do różnych celów np. na potrzeby ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Zbiornik akumulacyjny ma za zadanie zmagazynować okresowe nadwyżki energii.