Co nowego w pompach ciepła?

Co nowego w pompach ciepła?

Andrzej Bator

Abatronic EVI do -25oC
Nowej generacji pompy ciepła powietrze-woda

RHP 11S EVI Nordic bez tla

Firma Abatronic została założona przez grupę polskich inżynierów w Szwecji na początku lat 80-tych. Od 1991 roku firma działa również w Polsce. Zajmujemy się głównie nowatorskimi energooszczędnymi rozwiązaniami w technice grzewczej i chłodniczej, a szczególnie w technice pomp ciepła. W oparciu o 35-letnie doświadczenie wyniesione ze Szwecji produkujemy w fabryce w Radomiu pompy ciepła powietrze-woda typu split (jednostka zewnętrzna + wewnętrzna). Model DC Inverter jest oparty na sprężarce Panasonic natomiast ON/OFF EVI na Copeland ZH EVI (dedykowanej do pomp ciepła). Wersja Nordic jest przeznaczona do efektywnej pracy w ekstremalnych warunkach w klimacie skandynawskim do -25oC.   

Plyta dolan v Nordic

Kluczowym problemem przy budowie pompy ciepła jest zapewnienie efektywnego procesu odszraniania. Z tym wiąże się prawidłowa konstrukcja parownika, a także zapewnienie sprawnego odprowadzania kondensatu. W naszych pompach zastosowaliśmy parownik z odstępem między lamelami wynoszącym 2,5 mm. U dołu znajduje się dodatkowy obwód zapobiegający zamarzaniu jego newralgicznej części. Płyta dolna posiada wycięcia pod parownikiem, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania kabli grzewczych tacy ociekowej.

 

parownik 

Wersję Nordic stworzyliśmy w celu poprawy efektywności i zapewnienia prawidłowego odszraniania. Posiada specjalnie zaprojektowany przewymiarowany parownik z odstępem między lamelami wynoszącym 2,5 mm. W dolnej części parownika znajduje się dodatkowy obwód zapobiegający zamarzaniu jego newralgicznej części.

Miernik COP

Miernik COP

Współczynnik efektywności COP (coefficient of performance) jest to stosunek oddawanej mocy grzewczej do mocy pobieranej przez urządzenie chłodnicze np. pompę ciepła.

Nasz miernik COP składa się z:

 • Miernika energii elektrycznej (komunikacja: protokół Modbus RTU)
 • Ciepłomierza (komunikacja: protokół Modbus RTU)
 • Sterownika PLC fińskiej firmy Ouman
 • Oprogramowania
 • Dostępu do bieżących danych przez Internet (opcja)


*Przejmij kontrolę nad swoim systemem grzewczym lub chłodniczym.
Miernik COP (EER) można zamontować w już istniejących instalacjach.

Miernik ciepła (ciepłomierz) mierzy energię oddawaną przez system grzewczy. Dzięki precyzyjnie dobranym czujnikom temperatury (PT1000) zapewniającym doskonałą dokładność różnicową i wbudowanym przepływomierzom, zapewniają dokładne dane potrzebne do efektywnego odwzorowania oddawanej energii. Energia jest obliczana przez pomnożenie różnicy temperatur (delta T) między temp. zasilania i powrotu przez objętość cieczy. Wynik może być wyświetlany w popularnych jednostkach, takich jak BTU lub kWh.

Miernik COP został zastosowany m.in. w pompie ciepła Rotaberg. Odczyt wyników COP, KW, temp. wody można zobaczyć poprzez Internet online logując się na stronie:

www.ounet.fi

user:                 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
password:        Haslo123 (* duża litera H)


Oczywiście wartość COP możemy obliczyć także bez sterownika PLC odczytując aktualny pobór mocy z licznika (kW) i chwilową wartość oddawanej energii (kW) z ciepłomierza.
W celu wykorzystania tych wartości w systemie automatyki zarówno miernik energii elektrycznej jak i ciepłomierz muszą posiadać możliwość komunikacji poprzez protokół Modbus RTU.

Monitoring pompy ciepła

MonitoringPompyCiepla

www.ounet.fi

user:                 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
password:        Haslo123 (* duża litera H)

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej - Monoklima

MONOKLIMA to klimatyzatory ścienne bez jednostki zewnętrznej.

monoclima 1monoclima 2

Całe urządzenie jest montowane w pomieszczeniu na ścianie zewnętrznej np. pod oknem lub też pod sufitem.

Nie jest potrzebny agregat zewnętrzny - wymagane jedynie wykonania 2 otworów w ścianie zewnętrznej, co można zrobić od wewnątrz.

MONOKLIMA klimatyzatory mogą być stosowane wszędzie, a zwłaszcza w sytuacjach:

 • gdy nie ma możliwości zamontowania agregatu zewnętrznego – ze względów technicznych , prawnych lub estetycznych (np. obiekty zabytkowe),
 • gdy oprócz chłodzenia potrzebna jest także funkcja grzania - w zależności od modelu podgrzewania w okresie jesień/wiosna lub grzania w zimie.
 • aby zapewnić maximum komfortu przy najniższych kosztach - np. w pokojach hotelowych przez rozbudowane funkcje hotelowe i sterowanie Wi-Fi.
 • gdy istnieje możliwość dewastacji , kradzieży agregatu zewnętrznego - w domach letniskowych, na placach budów, w kontenerach biurowych itp.
 • gdy montaż zewnętrznego agregatu wiąże się z dodatkowymi kosztami - np. w wysokich budynkach wynajem podnośnika, sprzętu itp.
 • aby ekonomicznie utrzymywać temperaturę przeciwzamarzaniową - np. domkach użytkowanych okresowo, w niewielkich pomieszczeniach.

Więcej informacji na stronie: http://www.eko-instal.pl lub http://monoklima.pl/